Fler laddbara bilar i Sigtuna – men utsläppen ökar

Under slutet av 2024 var 60 procent av alla nya bilar i Sigtuna laddbara, och av dem var 39 procent elbilar.

Det är en ökning jämfört med tidigare kvartal, och totalt registrerades 233 nya bilar i kommunen enligt siffror som Newsworthy sammanställt. Samtidigt var 39 procent av de nya bilarna fortfarande fossildrivna. Trots att fler laddbara bilar säljs har utsläppen från nya bilar i Sverige ökat för första gången på flera år. Under 2024 steg de från 61 till 64 gram koldioxid per kilometer. Branschorganisationen Mobility Sweden menar att regeringen behöver göra mer för att minska utsläppen och föreslår nya åtgärder för att få fart på elektrifieringen.

Nationellt var 61 procent av alla nya bilar laddbara, med Stockholms län i täten där 74 procent av nyregistreringarna var elbilar eller laddhybrider.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening