Telias användare kommer under april att kunna koppla upp sig på det snabbare 5G-nätet: - En väl fungerande digital infrastruktur med högpresterande nät är oerhört viktigt för hela vårt samhälle. För att det ska fungera både nu och i framtiden moderniserar vi vårt 4G-nät och bygger ut 5G, som med högre hastigheter, kortare svarstider och större kapacitet kommer skapa helt nya digitala möjligheter för alla som lever och verkar i Stockholm, säger Staffan Åkesson, teknisk chef för Telia Sverige.
I början av april startade arbetet med att mobiler i kommunen kunde kopplas upp mot Telias 5G-nät. Möjligheterna med 5G är stora och påverkar människors vardag. Förutom snabbare surf möjliggör 5G för självkörande bussar, nya spelupplevelser i mobilen och vård oavsett var man befinner sig. Invånare i Sigtuna, Märsta, Rosersberg beräknas kunna koppla upp sig till 5G mellan 6-28 april. – Fokus ligger ofta på vilka möjligheter 5G kan ge i framtiden men redan nu finns nya och bättre lösningar för smarta, hållbara hem och städer. Både konsumenter och företag kan idag påverka i både ekonomi och vardag, exempelvis genom att realtidsbevaka elpriser och justera temperaturen inomhus. 5G kommer steg för steg att ge fler möjlighet att påverka och anpassa sig i takt med omvärlden och de ekonomiska utmaningar vi står inför, säger Staffan Åkesson, teknisk chef för Telia Sverige.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.