Foto: Arkiv

Fler barn- och unga får diagnos för adhd och autism

Under det senaste decenniet har antalet neuropsykiatriska utredningar och diagnoser för adhd och autism ökat markant bland barn och ungdomar i Stockholms län, enligt en ny rapport från Centrum för epidemiologi och samhällsmedicin (CES).

Rapporten visar att 5,1 procent av alla barn och ungdomar fick vård för adhd under 2023, med en sexfaldig ökning för flickor och trefaldig för pojkar sedan 2011. För autism var andelen 2,2 procent, med en femfaldig ökning för flickor och trefaldig för pojkar. Totalt diagnostiserades 6,1 procent med adhd och 3,1 procent med autism mellan 2018 och 2023. Trots en liten minskning i neuropsykiatriska utredningar totalt sett fortsätter antalet utredningar inom barn- och ungdomspsykiatrin (BUP) att öka. Rapporten betonar vikten av regelbundna uppföljningar för att säkerställa att vården möter behoven hos barn och ungdomar med dessa diagnoser.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening