Finlands nationaldag firas med bland annat utebastuFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Finlands nationaldag firas – Med utebastu

Idag är det Finlands nationaldag och hela veckan kommer det att firas, särskilt idag med bland annat utebastu.

Det är finsk vecka i kommunen och idag firas Finland lite extra med bastubadpå Midgårdsbadet från klockan 17, Valstasatsningen har även fika från kl. 14 i Valsta Centrum och en utställning pågår i Valsta församlingshem under dagen.

Sigtuna kommun är finskt förvaltningsområde sedan 2010 vilket innebär att de finskspråkiga i kommunen har rätt att använda finska i sina kontakter med kommunen, att det finns finsk förskoleverksamhet, finsk äldreomsorg, rätt att främja finsk kultur och rätt till samråden kommunen utifrån finskspråkigas behov. Firande av Finland sker även på fredag med Min-kockarna, en matlagningstävling där barn mellan 6-13 år lagar mat på finska och alla är välkomna på festmåltiden med start klockan 18.

ADAAM släpper nytt

Kultur & Nöje Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

ADAAM ger ut poesibok

Kultur & Nöje Märstartisten ADAAM har gett ut en bok som ska locka till läsning i skolan: - Skolan är viktig för att du måste lära dig saker. Du måste utvecklas. Speciellt som ung. Men tro inte att det är kört bara för att du inte klarar skolan, säger ADAAM i ett pressmeddelande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening