Det är inte bara Jets herrar som skickar spelare till landslaget, damerna skickar hela fem spelare som ska representera Sverige i matchen mot Finland 7:e oktober.
märsta.nu kunde i söndags berätta om att Anton Wittberg tagits ut till landslaget för att spela mot Finland och Storbritannien, nu har även fem spelare från damlaget tagits ut meddelar Ville Korhonen, head coach. Veteranerna Sabina Rydberg, Ida Olofsson och Yasmin El-Messaoudi får sällskap av Julia Forster och Moa Nyström som kommer att göra sina första landskamper.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.
Handboll Skånela såg länge ut att gå mot seger i toppmötet mot Tyresö i damallsvenskan, men efter en dramatisk avslutning blev det i stället en bitter förlust med 35–36.
Handboll Skånela förlorade den viktiga bortamatchen mot GUIF Eskilstuna i herrallsvenskan och riskerar nu direktnedflyttning. Förlusten innebär att avståndet till en kvalplats ökar till sju poäng med endast fyra omgångar kvar.
Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.
Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.