Milos Ognjenovic, tränare, med Eddi Khalaf, sportansvrigFoto: Insändarbild/FC Arlanda

FC Arlanda siktar på skräll i Svenska Cupen

FC Arlanda spelar på onsdag sin kanske största match i historien då man kommer in i Svenska Cupen: - Kul att vi kommer ut i nationell nivå, säger sportansvarige Eddi Khalaf till märsta.nu

FC Arlanda vann Upplandscupen i höstas och kvalificerade sig därmed för Svenska Cupen som startar på onsdag kväll hemma i Märsta. För motståndet svarar Gamla Upsala SK från Division 2, seger och FC Arlanda kan få möta ett elitlag:
– Vi ska göra såt gott vi kan och försöka vinna, det är målet, säger Eddi Khalaf, sportansvarige för FC Arlanda.

Vill avancera
Märsta IK är redan etablerat i trean sen några år tillbaka och aspirerar i år på en topplats, men även FC Arlanda vill ta sig upp till trean:
– Det är bra att vi får tillbaka en känsla av elitvision i kommunen, och vi vill ta ytterligare kliv för fotbollen, fortsätter Khalaf.

Fri entré och grill
Till matchen som startar 19.30 på Midgårdsvallen bjuder FC Arlanda på fri entré och man laddar även upp grillen för att skapa en familjefest. I anslutning till matchen kommer de flesta av FC Arlandas ungdomslag att ha träning och direkt efteråt hoppas de kunna skapa en grönvit kuliss läktaren.
– Det är en bra chans för oss att visa upp fotbollen för kommunens fotbollsälskare, säger Eddi Khalaf.

Ska spela smart
GUSK har spelat länge i tvåan men inte riktigt kunnat utmana i toppen, i år har man blandat och FC Arlanda ser sin chans att slå ut laget trots att de spelar två divisioner högre upp.
– Vi har lite koll på dem, men vi kommer fokusera på vårt spel och jobba utifrån de resurser vi har för dagen. Vi anpassar oss så klart efter motståndet lite grann och kommer inte kunna pressa dem som lagen i fyran. Det gäller att spela smart och vara rätt positionerad. Det kommer annars inte vara någon större skillnad utan fysiken blir avgörande, vi har spelare som spelat högre upp också och som är vana med tempot.

Vilka tror du kan kliva fram?
– Jag tror Maik Aslan och Alex Iskander gillar den här typ av matcher. Sen har Mass Khan varit en riktig pappa i laget och han är stabil, han betyder mycket.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening