Foto: Jamshid Jamshidi

Misstänkt föremål hittat på Arlanda

Ett misstänkt farligt föremål hittades på Arlanda och flygplatsen har utrymdes under torsdagskvällen.

Polisen har utrymt Arlanda med anledning av att ett misstänkt farligt föremål hittats rapporterar Aftonbladet. Detta ska nu undersökas.
– Det är en väska som ska undersökas. Omständigheter kring den är sådan att vi måste vidta de här åtgärderna av säkerhetsskäl, säger, Daniel Wikdahl, presstalesperson region Stockholm, till tidningen.

Det är inte hela Arlanda som utrymts utan en del av en byggnad medan polisen arbetar. I byggnaden ska det finnas ett hotell där gäster fått lämna. Stämningen uppges vara nervös.

Senare under torsdagskvällen uppgav polisen att det var en väska som hittats och att det fanns omständigheter som medförde att den behövde undersökas. Väska visade sig dock vara ofarlig och avspärrningar hävdes.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening