En man från Väsby döms för att ha hotat en av SigtunaHems anställda.
Det var för drygt tre år sedan som den nu dömde mannens fru fick meddelande från SigtunaHem att de hade stört andra boende i bostadshuset. Mannen sökte därför upp boendevärden och sa ”gör du mina barn bostadslösa så ska jag döda dig”. Hotet uttalades på SigtunaHems kontor i receptionen inför andra sigtunahemanställda. Mannen erkände att han var på kontoret den aktuella dagen men minns inte något hot. Mannen för olaga hot till dagsböter på totalt 20 000 kronor.
Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.