Brandkåren Attunda varnar för att det ringer personer som utger sig för att vara sotare och erbjuder sotningstjänster.
Sotning är myndighetsutövning och enbart en aktiv i kommunen har rätt att sota, Attunda sot och vent AB. Men trots det ringer det personer som erbjuder sotningstjänster. – Budskapet i telefonsamtalet är att det finns ett behov av att rengöra imkanaler och spisfläkt. Försäljaren får det att framstå som att det är ett lagkrav för ägare av villor eller flerfamiljshus, vilket det inte är. Man ska inte blanda ihop det här företagets erbjudanden med de lagstadgade tjänster som de kommunalt upphandlade skorstensfejarmästarna sköter gällande eldstäder och tillhörande rökkanaler, uppger Brandkåren Attunda på sin hemsida.
Sotningsentreprenörerna bokar inte tid genom att ringa utan aviserar via post. Om man får samtal så ska man kontrollera om personen verkligen är från sotningsentreprenören i kommunen.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.