Foto: MMS-Bild/Arkiv

Extra hastighetskontroller denna vecka

Denna vecka kommer Polisen i Region Stockholm att kontrollera hastigheter.

Polisen genomför en Hastighetsvecka med fokus på att kontrollera hastigheten på fordon. Kontrollerna kommer även att vara en bra metod för att upptäcka fordon som kriminella färdas där narkotika, vapen och stöldgods kan beslagtas.
– Hastighetskontrollerna under denna trafikvecka kommer att fokusera på att vara trygghetsskapande. De kommer att vara i företrädelsevis tätbebyggt område där hastighetsbegränsningen är 50 km/h och lägre, med syfte att skapa en tryggare trafiksituation för alla trafikanter, säger Thomas Forsberg, regional trafiksamordnare i Polisregionen.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening