Espresso House öppnar nytt kafé på Arlanda
Den 19 mars slog Espresso House upp dörrarna till ett nytt kafé på airside, Terminal 5 på Arlanda flygplats.
Kaféet ligger i flygplatsens nya Marketplace och ska erbjuda resenärer en högkvalitativ kaffeupplevelse i en modern och inbjudande miljö.
”Placeringen på Marketplace är fantastisk, och vi är otroligt stolta över att kunna förverkliga detta i samarbete med Avolta,” säger Patrik Odstam, Sverigechef på Espresso House.
Det nya kaféet är inrett enligt konceptet ”Nordic House” och har 69 sittplatser på en yta av 177 kvadratmeter. Förutom kaffe och espressodrycker erbjuds även nybakat fikabröd och lättare måltider.
Espresso House expansion på Arlanda är en del av kedjans satsning på att stärka sin position inom resemarknaden. Margareta Le Calvé, General Manager Nordics på Avolta, ser etableringen som ett tillskott för resenärerna. ”Vi är övertygade om att kaféet kommer att bli en populär mötes- och fikaplats innan resenärerna reser vidare,” säger hon.
tips@marsta.nu