Foto: Jamshid Jamshidi

Eskorter i samband med internationell konferens

På grund av att Sverige står värd för en internationell konferens kommer det att vara störningar kring Arlanda och på E4:an till och från Stockholm 1-3 december.

Swedavia uppger att det kommer att vara omfattande trafikstörningar i området på och kring Arlanda 1-3 december på grund av en internationell konferens. Eskorter kommer att gå till och från Arlanda via E4:an och medföra trafikstörningar. Det kan även påverka bussar till och från Arlanda samt hämtning och lämning.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening