Andie Lahdo med Luis Palma AguirreFoto: Pressbild

Entreprenör pratade företagsamhet: Viktigt att lära av misstagen

Den nystartade radiokanalen Av egen kraft hade besök av företagaren Andie Lahdo som pratade entreprenörskap.

märsta.nu har tidigare rapporterat om Luis Palma Aguirre som startat egen radio, Av egen kraft, var inriktning är att uppmärksamma personligheter i Sigtuna kommun. Under måndagen var företagaren Andie Lahdo från ABS Wheels där. Han gav tips kring företagande och hur det var när han startade ABS Wheels.
– Jätteintressant att lära känna en sann entreprenör och företagsledare som gjort sig känd lokalt och blivit lite av en profil. Han inspirerar många och mina lyssnare söker just inspiration och motivation, berättar Lois Palma Augirre.

Lahdo berättade om sin resa från nystartad till att idag sitta i Handelsbankens styrelse och jurymedlem för vem som ska utses till Årets företagare.
– Jag tror mycket på att man som individ ska våga ta steget till att starta eget, i det här avsnittet pratar jag om de olika farhågor som finns hos människor som vill starta men som aldrig kommer till start, uppger Andie Lahdo, VD ABS Wheels

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Wolt lanseras i Sigtuna och Märsta

Näringsliv Den digitala handelsplattformen Wolt etablerar sig i Sigtuna och Märsta, vilket gör det möjligt för invånarna att få mat, livsmedel och andra varor levererade till dörren inom 30 minuter.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening