Arlandagymnasiet har elever som anlänt till Sverige som ensamkommande flyktingbarnFoto: Pressbild/Sigtuna kommun
Ensamkommande barn och ungdomar uppmanas demonstrera i skolan
När gymnasiet i Sigtuna kommun öppnar riskerar de att drabbas av demonstrationer med anledning av utvisningar till Afghanistan. Kommunen kommer att hantera frågan på fredag.
Fatemeh Khavari, talesperson för nätverket Ung i Sverige, har uppmanat skolungdomar som riskerar utvisning till Afghanistan att fortsätta demonstrera i skolan. Tidigare har uppmärksammad demonstration hållits på Medborgarplatsen. Den här veckan startar skolorna i Stockholms kommun, i Sigtuna först nästa vecka.
Ensamkommande barn och ungdomar kommer då tillbaka till skolan och då ska de sittstrejka enligt uppmaning från Ung i Sverige. Även andra elever uppmanas visa solidaritet för ungdomarna enligt SVT Stockholms rapportering.
Men beskedet från Sigtuna kommun är att man avvaktar utvecklingen från skolorna i Stockholm och på fredag ska man hantera frågan på ett möte innan skolstart nästa vecka. Både Utbildnings- och arbetsmarknadsförvaltningen och Barn- och utbildningsförvaltningen är medvetna om situationen.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.