Polisen grep en person i ett utpressningsärende i ValstaFoto: Jamshid Jamshidi
En gripen i utpressningsfall
Anledningen till insatsen i Valsta igår var ett utpressningsärende där en person vägrat betala en skuld, uppger Aftonbladet.
Vid 18.30-tiden gick insatsstyrkan in i en lägenhet i Valsta och grep en person enligt uppgift till märsta.nu. Polisen var förtegen om omständigheterna under kvällen men Aftonbladet skriver på söndagsmorgonen att det handlade om ett utpressningsärende där en person vägrat betala en skuld. – Jag kan bekräfta att det rör sig om ett utpressningsärende men i övrigt hänvisar jag till förundersökningssekretess, säger stationsbefälet Ulf Palmquist till Aftonbladet.
Palmqvist bekräftar även att en person frihetsberövats men vill inte uttala sig om detaljerna. Målsäganden ska ha hotats med ett avsågat hagelgevär för att denne vägrade betala en skuld.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.