Foto: Magnus Granhagen

Elva mål av Thorleifsdottir i Helsingborg

Skånela tog en viktig poäng borta mot OV Helsingborg under lördagen.

Trots stort underläge med 16-11 i halvtid kom Skånela ikapp efter en heroisk insats. Även med tio minuter kvar var OV i ledning med fyra bollar och läget såg hopplöst ut för skånelaiterna. Men med tre obesvarade mål kom Skånela upp till 25-24, OV gjorde sedan 26-24 innan Skånela genom Kristin Thorleifsdottir och Moa Andersson kvitterade. Med 2.30 kvar fick båda lagen chansen att avgöra och Skånela fick sista ordet men resultatet stod sig. Thorleifsdottir var en bidragande orsak till poängen med sina elva mål. I och med poängen behåller Skånela kvalplatsen inför de avslutande matcherna mot ettan Skara som i praktiken säkrat avancemanget och RP Linköping som slåss för att undvika negativt kval i sista omgången.

Målen
Thorleifsdottir 11, Eriksson 4, Andersson 3, Östlund 3, Nyström 2, Ekwall 2, Böjeryd

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening