Theodor, Kevin och Elliot i samband med SM i Växjö.Foto: Insändarbild

Elliot Duvert vann SM

Elliot Duvert, född 2003, som nyligen tog brons i Junior-VM följde upp med att vinna SM-guld i klassen M22.

Märstabröderna Elliot, Kevin och Theodor Duvert som tävlar för Hässelby var med i Mångkamps-SM i Växjö. Bäst gick det för Elliot som följde upp bronsen på JVM i Colombia förra året med att vinna seniorklassen M22. Han kom även tvåa totalt i herrarnas sjukamp. Ett styrkebesked för Duvert lär synas i seniorsammanhang inom kort.

Bröderna Kevin och Theodor som varit skadeförföljda de senaste åren var tillbaka men nådde inga pallplaceringar. Dock var det en bragd att de var i tävlingssammanhang. Kevin kom 10:a i herrarnas mångkamp och Theodor kom åtta i mångkamp och 5:a i M22.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening