Foto: Jamshid Jamshidi

Eldningsförbud utfärdas idag

Idag torsdag klockan 13 kommer eldningsförbud att utfärdas meddelar Räddningscentralerna i Stockholms län och Mitt.

Sigtuna kommun omfattas av eldningsförbudet som utfärdas idag klockan 13.00. Detta med anledning av den senaste tidens värme och torks vilket leder till hög brandrisk i mark och skog. Länsstyrelsen har i samråd med räddningstjänsterna och utifrån SMHI:s prognos beslutat om förbudet som gäller i hela länet.

Under eldningsförbudet är det förbjudet att elda, grilla och träna utanför sammanhållen bebyggelse. Men man får grilla på egen tomt om grillen är utformad och placerad så att det inte finns risk för spridning, man kan också få grilla på fasta platser på allmän plats. Med det menas en eldplats som är begränsad med brännbart material så att elden inte kan sprida sig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening