Foto: Arkivbild

Ekillaelever missnöjda med maten

Elever på Ekillaskolan klagar över att maten inte är vällagad och att muslimer inte får halalkost: - Alla skolor har samma matsedel och därmed serveras samma rätter varje dag på skolorna, säger Camilla Lindström, områdeschef och leg. dietist på MatEnheten.

Elever på Ekillaskolan har skrivit ett medborgarförslag där de föreslår att maten på deras skola ska förbättras. Det klagas över att potatisen är hård och att muslimer inte får halalkost utan får äta vegetariskt istället. Eleverna tycker att det är konstigt att eleverna inte får halal eftersom vegetariskt är dyrare än halal. Man tycker också att det serveras för mycket ris i skolan och föreslår samtidigt att man ska få ha önskeveckor, sopporna anses vara för vattniga och på det stora hela så är maten inte näringsrik nog.

Tar upp det med kökschefen
Camilla Lindström, områdeschef och leg. dietist på MatEnheten, har tagit del av Medborgarförslaget via märsta.nu. Hon kan inte uttala sig huruvida potatisen var för hård den specifika dagen, men håller med om att potatisen sa vara genomkokt.
– När vi får synpunkter på maten så tar vi upp det med kökschefen och resterande kökspersonal för att stämma av vad som hänt och säkerställa att det inte sker igen.

Samma matsedel på alla skolor
Camilla Lindström poängterar att alla skolor har samma matsedel och därmed seedas samma rätter varje dag i skolorna.
– Alla maträtter är näringsberäknade oavsett om det är dagens gröna, dagens eller soppa. Vi har regelbundna möten med elevrådet där vi pratar mat, vi har också en elevenkät varje år där eleverna får komma till tals.

Inget krav att erbjuda halal
Elva elever har anmält att de önskar halalkost på Ekillaskolan. Skolan är enligt skollagen inte skyldig att servera halalmat utan i sådana fall kan man tillgodose behovet genom att servera vegetariskt som passar alla oavsett religion eller etiska skäl.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening