Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Efter avhoppen i (S):”En osund kultur”

De fyra socialdemokraterna som hoppade av sina uppdrag i torsdag har varit återhållsamma med kommentarerna efteråt men nu berättar en av avhopparna Elias Jobran om sitt beslut.

Anna Johansson, Lola Svensson, Elias Jobran och Fredric Sjöberg valde att lämna in sina avsägelser från fullmäktige i torsdags. De två förstnämnda hade för drygt ett år sedan anklagat (S)-ledningen för mobbing. Till Svt säger nu Elias Jobran att partiet präglas av osund kultur och dåligt ledarskap:
– Socialdemokraterna i Sigtuna är toppstyrt av ett fåtal personer och vi fyra som hoppar av anser att vi inte får delta i den politiska processen, säger en av de som nu väljer att hoppa av, Elias Jobran till SVT Stockholm.

Känner inte igen bilden
Mia Hämäläinen Persson, ordförande för Arbetarekommunen, anser dock att det inte stämmer:
– Jag känner inte igen mig i den beskrivningen. Numera är vi en demokratisk organisation med ett öppet klimat, säger hon enligt SVT Stockholm.

Rörig mandatperiod
Förra året hoppade även Anna Kalles av efter sitt framträdande i Uppdrag Granskning och där (S)-ledningen fortsatte försvara Ibrahim Khalifa. Kalles ansåg inte att Khalifa var hennes KSO. Socialdemokraterna har ännu inte fastställt sin valsedel, märsta.nu har under mandatperioden även avslöjat socialdemokrater med kopplingar till både extremister och islamister. Anna Johansson och Lola Svenssons medverkade i fullmäktige någon enstaka gång under mandatperioden. Svensson satt på en ordinarie plats medan Johansson för det mesta var ersättare men valdes in som ordinarie efter några avsägelser.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening