Foto: Jamshid Jamshidi

Dyrare bilförsäkringar i kommunen

Bilförsäkringarna i kommunen uppges vara dyrare i jämförelse med grannkommuner enligt en ny undersökning som Compricer gjort.

Bostadsorten spelar en avgörande roll för kostnaden av bilförsäkringar, enligt Compricers nya verktyg Bilförsäkringskollen. Data visar att bilister i Sigtuna betalar mer för sina bilförsäkringar än de i närliggande kommuner. Förra året var snittpriset för en bilförsäkring i Sigtuna 6 855 kronor, vilket är högre än i alla dess åtta grannkommuner. Till exempel var snittpriset i Håbo 5 198 kronor, vilket är 1 657 kronor lägre än i Sigtuna.

Christina Sahlberg, sparekonom på Compricer, förklarar att geografiska faktorer spelar en stor roll i hur försäkringsbolagen prissätter bilförsäkringar. I större städer, där fler bilar och människor rör sig och många parkerar på gatan istället för i garage, är risken för stölder och olyckor högre. Detta leder till högre premier. Även på mindre orter kan problem med stölder påverka premiekostnaderna.

Den dyraste bilförsäkringen i landet finns i Botkyrka kommun med ett snittpris på 8 361 kronor, medan den billigaste finns i Hammarö kommun med ett snittpris på 4 003 kronor. Rikssnittet ligger på 6 020 kronor, vilket är lägre än medelpriset i Sigtuna.

Compricers Bilförsäkringskollen gör det möjligt för användare att se vad det i genomsnitt kostar att helförsäkra en personbil i sin kommun och jämföra detta med andra kommuner. Verktyget visar också prisskillnader mellan 2022 och 2023, vilket ger insikt i hur försäkringspremierna har förändrats över tid.

Trots den allmänna trenden av stigande försäkringspremier har snittpremierna i riket som helhet endast ökat marginellt det senaste året. I Sigtuna kommun har det inte skett någon större prisförändring mellan 2022 och 2023, enligt Sahlberg. Inflationen har påverkat prisökningarna, men effekten har inte varit så stor som förväntat med tanke på den senaste tidens höga inflation.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

EXTRA

Kommunen vädjar: Sluta klottra!

Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening