En av landets högsta snitthyror finns i Sigtuna kommun enligt SVT Nyheter.
De högsta snitthyran i landet för en hyresrätt på 70 kvadratmeter finns i Täby med 8890 kronor i månaden, därefter Nacka på 8470 och Haninge, 8120. Sigtuna har den tionde dyraste snitthyran i riket med 7630 kr/månad, dyrare än i grannkommunerna Väsby, Bro och Vallentuna. Sollentuna är lika dyrt som Sigtuna. 9 av de tio dyraste kommunerna är från länet, Uppsala klämmer in sig på listan som SVT Nyheter sammanställt på plats sju. Billigast i landet är Norsjö med 4480 kronor.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.
Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.
Nyheter Antalet mopedbilar i Sigtuna kommun har ökat kraftigt de senaste tio åren. Sedan 2014 har antalet fordon av denna typ ökat med 181%, från 42 till 118 stycken, enligt siffror från ICA Banken.
Politik Regeringens Arlandautredare Peter Norman har i en delrapport föreslagit en breddning av E4:an till Arlanda för att stärka flygplatsens konkurrenskraft och förbättra tillgängligheten: – Infrastrukturen till och från Arlanda behöver åtgärdas skyndsamt, särskilt nu när trafiken från Bromma flyttats över dit, säger Michaela Haga (C), tf. infrastrukturregionråd i Region Stockholm.
Nyheter Under vecka 11 genomför polisen en nationell trafikvecka med fokus på hastighet i tätbebyggda områden. Mellan den 10 och 16 mars kommer extra kontroller att ske på vägar med hastighetsbegränsning upp till 70 km/h, särskilt i närheten av skolor, bostadsområden och stadskärnor.
Nyheter Två förändringar i kollektivtrafiken för 2026 gällande kommunen är att Steninge slottsby får utökad turtäthet samt att pendeltågen ska köras på natten.