I dessa allhelgonatider har det sammanställts hur många ödekyrkogårdar det finns. Foto: Magnus Granhagen

Drygt 360 gravfält i kommunen

I kommunen finns det drygt 360 gravfält, de flesta sedan Vikingatiden. Det finns också en ödekyrkogård.

Sverige är fyllt av övergivna kyrkogårdar och förhistoriska gravfält, med omkring 1 241 registrerade platser, varav 453 klassas som ödekyrkogårdar. I Sigtuna kommun finns endast en övergiven begravningsplats men hela 363 gravfält, många från vikingatiden. Ödegårdar har ofta uppstått när epidemier som pest och kolera krävde snabba lösningar för massbegravningar, ofta utanför stadskärnor. Med tiden har flera gravplatser kommit att integreras i stadsbilden. Flest gravfält finns i Uppsala kommun, med 1 115 registrerade platser.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening