Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Drönare flögs i Arlandas kontrollzon

En drönare flögs i Arlandas luftrum under eftermiddagen och stängde trafiken i 30 minuter, rapporterar Aftonbladet.

En pilot slog larm sedan denne sett en drönare i luftrummet vid 17.20, drönaren ska då ha befunnit sig i Arlandas kontrollzon, enligt Aftonbladet. Luftrummet stängdes mellan 17.21 och 17.51 men det ska inte ha orsakat stora förseningar eller problem för flygtrafiken ändå. Strax innan klockan 18 återupptogs flygningarna. Polisen skickade ut en patrull för att försöka hitta den person som styrde drönaren men utan resultat.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening