Dramatisk match slutar oavgjord mellan Märsta IK och Enköpings SK i Division 3 Norra Svealand

I en spännande och målrik match mellan Märsta IK och Enköpings SK på Midgårdsvallen Märsta, slutade det med en dramatisk oavgjord ställning på 3-3. De båda lagen gav allt på planen och bjöd publiken på en underhållande fotbollsupplevelse.

Matchen inleddes med intensitet när Enköping tog ledningen i den 31:a minuten genom Kakra Boakye-Mensa, som tog vara på ett fint anfall och snyggt placerade bollen i nätet. Men Märsta IK svarade snabbt tillbaka när Lukas Makdesi kvitterade i den 41:a minuten med ett precist skott.

Innan halvtidsvilan lyckades Märsta IK ta ledningen genom Troy Linnes, som visade upp sina målskyttetalanger i den 43:e minuten. Hemmapubliken gick till paus med förhoppningar om att hålla ledningen och ta tre viktiga poäng i jakten på kvalplats till Division 2.

Men i den andra halvleken visade Enköpings SK varför de är serieledare när Haris Bajramovic stod för en dubbel i den 56:e och 70:e minuten och vände matchen till 2-3 för gästerna. Märsta IK gav dock inte upp och kämpade vidare för att få med sig åtminstone en poäng.

I den nervkittlande tilläggstiden, närmare bestämt i den 93:e minuten, blev Märsta IK:s ansträngningar belönade när Calvin Almeida Yarjah kvitterade till 3-3. Midgårdsvallen exploderade av glädje när domaren blåste av matchen med ett slutresultat som speglade intensiteten på planen.

Med en poäng var behåller Enköpings SK sin position som serieledare medan Märsta IK, som ligger femma, fortfarande i jakten på en kvalplats till Division 2. Med fem poäng upp till kvalplatsen har Märsta IK fortfarande chansen att avancera och kommer säkerligen att kämpa hårt i återstående matcher.

Publiken, som bestod av 143 åskådare, fick definitivt valuta för pengarna när de bevittnade denna fantastiska match mellan två hårt kämpande lag. Nu återstår att se hur båda lagen kommer att prestera i de kommande matcherna, och vilka av dem som till slut når sina mål i Division 3 Norra Svealand.

Denna text genererades med en textrobot

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

EXTRA

Pantzar och Sverige klara för EM

Basket Sveriges herrlandslag i basket har kvalificerat sig för EM 2025, vilket blir deras första deltagande sedan 2013. En av spelarna som haft en central roll under kvalet är Melwin Pantzar.

Märsta IK inledde försäsongen med seger

Fotboll Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.

hockeyettan

Wings avslutade med seger

Ishockey Wings tog blott första trepoängaren i Vårserien i den sista omgången mot Clemensnäs, säsongen är därmed över och Wings slutar som jumbo.

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening