Två män i 20-årsåldern döms för en vansinnesfärd genom Sigtuna: - Det gick minst 100 kilometer i timmen, sa ett vittne.
Sommaren 2018 körde en man genom Sigtunas små gator i närmare 100 kilometer i timmen, föraren var även påverkad av narkotika och alkohol. Färden tog slut på Vibyvägen men startade flera kilometer tidigare vid Prästgatan. De körde också med ett punkterat däck. På Vibyvägen misshandlade två vittnen som kommit till platsen och som hade följt efter under vansinnesfärden.
Även en polisman som kom till Vibyvägen utsattes för en spark då en av männen riktade en spark mot polismannens huvud som dock träffade halsen. De båda männen säger sig inte minnas något av färden men det är klarlagt att båda turades om att köra bilen. Den man som misshandlade både vittnet samt sparkade en polisman får ett strängare straff, han döms till två månaders fängelse. Den andra mannen döms till en månad.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.