Två personer döms till fängelse för rån mot Pressbyrån i Maj.
I våras rånades Pressbyrån i Märsta. Två personer kunde efter efterlysning gripas, bland annat kunde Tv-programmet Efterlyst visa hur männen gick bakom disken och tog pengar trots att det fanns kunder i butiken. Gärningspersonerna kom över 2400 kronor. Männen sa att de skulle skjuta butiksbiträdet om hon inte gav dem pengarna. Butiksbiträdet ska även få skadestånd på 29 000 kronor.
Be båda männnen rånade flera kiosker längs pendel- och tunnelbanenätet under maj-juni i år. De döms till fängelse i tre år och fyra månader för totalt åtta rån eller rånförsök.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.