En man från Väsby döms för att onanerat på biblioteket i Sigtuna.
I maj förra året besökte en man från Väsby biblioteket i Sigtuna. Han satte sig vid ett bort med sin egna dator, han ska sedan ha börjat onanera inne i ett av studierummen. Mannen tittade på porr enligt en kvinna som satt i rummet samtidigt som honom. Kvinnan ska ha sagt till honom att ”det där får du inte hålla på med här” och sedan rusat ut. Hon ringde sedan polisen som dock inte hann till platsen innan han lämnat.
Polisen lyckades identifiera mannen via loggar över vem som kliver in samt hur nätverket använts. Kvinnan har efter händelsen känt sig oroad och otrygg, hon besöker inte biblioteket ensam länge och sökt psykolog. Mannen uppgav till sitt försvar att han ”kliade pungen” och att det var ett trasigt blixtlås.
Det var inte den enda händelsen av sexuellt ofredande som mannen döms för, i samma åtal har han även onanerat på biblioteket i Sollentuna. Han har dock inget minne av det enligt domstolshandlingarna från Attunda tingsrätt. Mannen döms till dagsböter på totalt 22 500 kronor.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.