En man från Västra Götaland kommenterade Sigtuna kommuns mångkulturella lovdagar med att skriva negativa saker om om muslimer. Foto: Montage/märsta.nu
Döms för hets mot folkgrupp efter kommunens mångkulturella lovdagar
En man från Västra Götaland döms för Hets mot folkgrupp sedan han skrivit ett inlägg på Facebook om att boende i Sigtuna är muslimer med anledning av att skolorna hade mångkulturella lovdagar.
I april i år skrev en man från Västra Götaland ett inlägg på Facebook med anledning av att Sigtuna kommun hade mångkulturella lovdagar, något som sedan en tid tillbaka är avskaffat både i grundskola och gymnasium. Mannen skrev bland annat ”Borde inte skolan låta barnen ha påsklov när påsken är istället för när muslimterroristerna firar nyår med sex våldtäkt och misshandel”. Inlägget gjordes i en grupp med över 100 000 medlemmar.
Spelar ingen roll om gruppen är sluten eller öppen Mannen menade att han inte hade uppsåt att sprida sina meddelanden eftersom han trodde att han skrev i en sluten grupp. Han medger dock att han skrev kommentaren för att de (kommunen) flyttade påsklovet en viss vecka för att det ska passa andra. Rätten anser att mannen gjort sig skyldig till hets mot folkgrupp i och med kommentarerna som skedde i en stor grupp, om gruppen var sluten eller inte hade inte spelat någon roll. Han döms nu till villkorlig dom och dagsböter på totalt 10 400 kronor.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.