Kvinnan hittades djupt inne i skogen mellan Ekilla och TingvallaFoto: Insändarbild
Dödsorsaken ännu inte fastställd
Utredningsarbetet går vidare för polisen gällande det misstänkta mordet och flera förhör har hållits meddelar Polisen.
Polis har hållit ett antal förhör i det misstänkta mordfallet i skogen mellan Ekilla och Tingvalla. En kvinna med bland annat brännskador hittades djupt inne i skogen. Ytterligare förhör kommer att hållas meddelar Polisen och det tekniska arbetet med att fastställa dödsorsaken pågår samtidigt. Ingen har ännu frihetsberövats i ärendet.
Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.
Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.