Polisen vid mordplatsen vid en av Arlandas landningsbanorFoto: Mattias Nordahl
Död person fortfarande oidentifierad
Ännu har personen som hittades död i närheten av en landningsbana inte identifierats enligt Polisen.
Det var i lördags eftermiddag som polis kallades ut till Arlanda sedan en person hittats död. märsta.nu har tidigare rapporterat om att det var två hundar som gjorde den makabra upptäckten. – Av att bedöma skicket så hade den legat en längre tid. Gick inte avgöra kön eller så, berättar hussen för märsta.nu
Polisen har heller inte kommit längre med identifieringen. De senaste uppgifterna från Mats Eriksson vid Polisens mediecenter är att den döde inte är identifierad ännu.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.