Fifa-turnering är det på fredag på Ungdomens husFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Detta händer på höstlovet

Denna vecka är det höstlov och det finns en hel del aktiviteter för barn och ungdomar.

Har man höstlov i Sigtuna kommun finns en hel del att göra för barn- och ungdomarna. Sigtuna Museum och biblioteket i Märsta har aktiviteter, likaså är Brobygget öppet med Höstlovssportis. Ungdomens hus har ridning, gokart och besök på Kokpunkten i Västerås på schemat.

Här hittar du samtliga aktiviteter

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening