Foto: Magnus Granhagen

Detta händer på Barnens dag

Märsta Förenade storsatsar på Barnens dag med ännu fler aktiviteter för de yngsta.

Förutom att åka lastbil och köra grävmaskin så satsar Märsta Förenade på en riktig helhetsupplevelse för barnen i år, det kommer att finnas grävsug, bärgningsbil, radiostyrda bilar, fyrhjulingar och trampbilsbana bland annat. Barnens dag lockade 3500 besökare sist det begav sig 2018. Nu blir det även fler utställare till Västerbytorp där arrangemanget äger rum 5:e maj.

Nu hoppas man även på bra väder, ett område man inte kan styra men vid regn så finns det paraplyer och ponchos att ta på sig. Utöver det kommer den hungrige att kunna äta på någon av de tre foodtrucks som Märsta Förenade beställt in. Märsta Förenade uppmanar besökare att ta någon av skyttelbussarna som går från Märsta station varje kvart då antalet parkeringsplatser är begränsat på området.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

ADAAM släpper nytt

Kulturnyheter Märstaartisten ADAAM inleder 2025 med sin nya singel "Fiesta", som släpps idag fredag. I samband med lanseringen presenteras också en musikvideo, inspelad på Island med dess storslagna natur som bakgrund.

bildextra

Storslaget julpynt i Til

Märstafolket Familjen Maalouf i Til bjuder återigen på en festlig jultradition med ett storslaget pyntat hus som sprider glädje och julstämning i området.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening