Wings besegrade Väsby i derbyt på onsdagskvällen 5-3 efter sent avgörande.
I söndags föll Wings klart mot Visby, på onsdag var det chans till revansch när man mötte Väsby i derbyt. Det var ett taggat Wings som startade piggt och hade 2-0 redan efter några minuter, efter första var det 3-1 på resultattavlan. Rollerna var ombytta i andra där Väsby rivstartade och fick in två puckar i mål. Wings målvakt Viktor Andersson svarar även för ett antal kvalificerade räddningar som håller Wings kvar i matchen inför tredje. Väsby fortsatte pressen i tredje men med ett desperat försvarsspel och räddningar från Andersson fredar man målet. Istället är det Wings som sticker upp och sätter 4-3 med två minuter kvar, 5-3 kommer sedan i tom kasse. Redan på fredag väntar Vallentuna hemma i Pinbackshallen.
Målen Emil Gabrielsson, Linus Wernerson-Libäck, Christian Blomqvist, Adam Harrysson-Karlsson och Jesper Andersson.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.