Därför dröjer vårstädningen

Våren är i ankommande trots kyliga nätter men det kan dröja ett tag innan kommunen är klara med all sand- och grusupptagning.

Sandupptagningen i kommunen är i åtagande, har du reagerat på att allt ännu inte är upplockat så beror det på att det varit kyliga nätter i kombination med att det legat kvar frusen snö på gator och gång- och cykelvägar. För att det ska fungera så behöver det vara dygnstemperaturer över noll eftersom man vattnar gatan i samband med sopning för att dammoln och dammspridning. Minusgrader nattetid skulle ge underkylda gator med halkrisk och att sanden fryser i maskinerna, skriver kommunen på sin hemsida.

Klart senast i början av maj
Sandupptagningen beräknas starta i mitten av april och avslutas senast i början av maj om väder och temperatur tillåter. Man uppmanar fastighetsägare att sopa ut gruset i vägbanan för att underlätta upphämtningen. Ta också upp soptunnor på garageuppfarten och unik att parkera i områden där det pågår sandupptagning.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Tonåringar i mindre bråk under natten

Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.

Fortsatt stort behov av arbetskraft

Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.

Norrsken syntes över Märsta

Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening