Bara 4 av 10 upplever att de har studiero på Arlandagymnasiet Foto: Pressbild/Sigtuna kommun

Dålig studiero på Arlandagymnasiet

I en granskning av Sveriges Radio framgår att många elever klagar på studieron på Arlandagymnasiet: - Folk snackar på lektionen och man får ingen arbetsro, säger eleven David Dzokanovski enligt radiokanalen.

Under en tid har Sveriges Radio granskat Arlandagymnasiet efter att eleverna klagat på bristande studiero. Enligt rapporteringen så anser vissa elever att det är mer värt att sjukanmäla sig och jobba hemma än att gå till skolan. På ekonomiprogrammet var det bara en av tio som har studiero.
– Det är mycket springande från lektionerna, mycket störande moment och många elever som inte lyssnar, berättar eleven Malva Kempe enligt P4 Uppland.

Studieron ska ha sjunkit enligt en ny enkät som gjordes bland elever i våras, den var 70 procent för tre år sedan och 50 procent ifjol och endast 39 procent i år. Det är sämst i Stockholms län. Bara 13 procent på ekonomiprogrammet svarade att de har studiero.

Gymnasiechefen i Sigtuna kommun, Johan Skofterud kommenterar siffrorna.
– Jag kan inte svara på exakt varför vissa program sticker ut. Men vi kan konstatera att vi det gör det och vi väljer därför att rikta insatserna mot de klasserna där behoven är som störst. Studiero är otroligt viktigt för att eleverna ska kunna nå de bästa resultaten. Därför är det väldigt viktigt att vi att vi tar detta på största allvar, och det gör vi.

Bland åtgärderna för att komma tillrätta med problemen har skolan anställt en socialpedagog och nu tillkommer ytterligare en halv miljon kronor från kommunen:
– Vi kommer att förstärka med ytterligare en elevcoach för att jobba med elevernas fokus och motivation, och att stötta elever och lärare för att skapa en bättre studiero på Arlandagymnasiet, fortsätter Johan Skofteröd enligt P4 Uppland.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening