Då startar fotbollen

Fotbollen har skjutits upp i Division 3, 4 och 5 och startar i mitten av juni

Årets fotbollsserier kommer att vara komprimerade serier, inga dubbelmöten och bara enkelmöten. Detta på grund av rådande coronapandemi. Svenska Fotbollförbundet beslutade i april att serierna kan starta igen i mitten av april. För de lokala lagen gäller det seriestart för FC Arlanda borta mot IFK Uppsala i Division 3 13:e juni, Märsta IK möter Unik i Division 4 18:e juni och i Division 5 möter Rosersbergs IK Sunnersta 21:a juni. Det blir ett fåtal matcher för lagen innan ett månadslångt uppehåll i juli.

Svenska Fotbollförbundets ordförande Karl-Erik Nilsson säger i ett uttalande att det går att ägna sig åt fotboll om man vidtar de åtgärder som Folkhälsomyndigheten uppmanat till.
– Jag känner mig trygg i att vi har hittat en bra lösning som svarar upp mot den bedömning av läget som ansvariga myndigheter just nu gör, och vad detta i sin tur kräver av oss. Samtidigt är vi medvetna om att läget snabbt kan förändras och att ytterligare åtgärder kan bli nödvändiga. Om så sker är vi redo att fatta nya beslut, uppger Karl-Erik Nilsson

handbollsligan

Skånela föll mot Kristianstad

Handboll Skånela föll med 27–34 mot Kristianstad i Vikingahallen inför 550 åskådare. Laget höll jämna steg under första halvlek och gick till paus med ett underläge på 13–16. I början av andra halvlek stod det 16–19, men sedan drog gästerna ifrån.

hockeyettan

Nytt nederlag för Wings i Norrland

Ishockey Det blev noll poäng i Norrland under helgen för Wings. På söndagen föll laget även mot Kiruna med 5-1. Vilket var andra raka nederlaget inom loppet av 24 timmar.

Pantzar spelar avgörande EM-kval

Basket Melwin Pantzar, med rötterna i Sigtuna BBK och numera spelandes för Bilbao i Spanien, är en av de spelare som kallats till herrlandslaget i basket inför de avgörande EM-kvalmatcherna.

EXTRA

Sevdah klar för högstaligan

Fotboll Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.

damallsvenskan

Skånela föll med knapp marginal mot Kärra

Handboll Det blev en dramatisk tillställning i Vikingahallen när Skånela tog emot Kärra i Damallsvenskan. Trots en stark forcering i slutminuterna fick hemmalaget se sig besegrat med 30–31.

Sevdah kan säkra platsen i högsta futsalligan

Fotboll Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening