Cornelia Küller förlänger sitt kontrakt med Skånela och får även chansen att spela med sin syster Fanny igen.
Cornelia Küller har förlängt sitt kontrakt med Skånela och sedan tidigare är det klar att yngre systern Fanny flyttas upp från ungdomsleden. De båda har ett förflutet i Ceres, Cornelia kom till Märsta som 16-åring i samband med att hon skulle börja på gymnasiet och spela handboll. Hon var en del av Skånelas A-flicklag som 2013 tog USM-silver. – Cornelia har varit med i laget i 3 år och har tagit nya kliv hela tiden. Med sin goda inställning till träning har hon visat att det lönar sig. ”Corre” är otroligt bollsäker och gör sällan misstag. Hon är även bra i försvar och jag är säker på att hon kommer fortsätta att utvecklas under kommande säsong, kommenterar tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.