Foto: Chop Chop

Chopchop försenas efter konkurs

Chopchop-entusiasterna får vänta ett tag till på öppning. Entreprenören som byggde verksamheten har nämligen gått i konkurs.

UNT.se rapporterar att byggentreprenören som bygger Chopchop i Märstarondellen gått i konkurs. Därmed försenas bygget, under en tid har det stått still. Restaurangen skulle ha öppnat i höst men nu blir det alltså en försening tills en ny entreprenör kan åta sig uppdraget och slutföra bygget.

Läs mer: Chopchop till Märsta

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

SAS fortsätter satsning på inrikestrafiken på Arlanda

Näringsliv SAS har återupptagit flyglinjen mellan Arlanda och Kalmar Öland Airport som en del av sin strategi att förbättra förbindelser inom Sverige och till resten av världen. Linjen pausades 2023 på grund av låg efterfrågan, men SAS ser nu potential för en hållbar satsning.

Arlanda växer med fler resenärer och nya linjer

Näringsliv Arlandas trafik ökade med fyra procent under 2024 jämfört med 2023: - Under 2025 öppnar de återstående delarna av den nya marknadsplatsen på Arlanda och vi ser fram emot att presentera nya satsningar framöver som gör en redan bra flygplats ännu bättre, säger Jonas Abrahamsson, Swedavias vd och koncernchef.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening