Café hotas av vite för bristande rengöring

Ett café i Märsta hotas av vite på drygt 10 000 kronor om man inte åtgärdar brister kring rengöring.

märsta.nu har tidigare rapporterat om att ett café i Märsta hade problem med myror. Efter den uppföljande kontrollen konstaterades att problemen kvarstod. Nu hotas företaget av vite på 10 000 kronor om man inte åtgärdar bristerna. Det handlar om att rengöra lokal och utrustning samt täta skalskyddet och planera ut myrdosor. Man ska bara använda bekämpningsmedel som inte riskerar att kontaminera livsmedel som hanteras. Efter det utförda åtgärderna ska företaget lämna in en dokumentation till Miljö- och hälsoskyddsenheten.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening