Sandra Stenberg med partiledaren Annie LööfFoto: Insändarbild

(C)-kvinnor på förbundsstämma i Umeå

Centerkvinnorna i Sigtuna kommun medverkade på förbundsstämma i Umeå.

Centerkvinnorna är landets största kvinnoförbund och Centerkvinnorna i Sigtuna medverkade på Förbundsstämman i Umeå som skulle välja en ny ordförande och behandla 25 motioner. Stämman besöktes också av partiledaren Annie Lööf:
– Det var en otrolig upplevelse att som ny inom politiken få ta del av detta. Mycket lärorikt, många nya bekantskaper knöts, det delades mycket information och tankar, berättar Sandra Stenberg som var representant från Centerkvinnorna i Sigtuna kommun.

Sandra Stenberg fick ta emot ett ”Sy-kit” på stämman för föreningen i Sigtuna rekryterat ny medlemmar.
– Inom Sigtuna Kommun jobbar vi med lokala frågor som berör och engagerar. ”Centerkvinnorna är liberala feminister, för oss är feminism inte bara kvinnors kamp för jämställdhet utan en kamp för människors frihet att vara den man är, fortsätter Sandra Stenberg.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening