Korsningen Ölsta/Steningehöjden byggs om först 2020Foto: Daniel IskanderFoto: Illustration/Trafikverket
Byggstart för rondell skjuts upp
Byggstart av rondellen i Ölsta/Steningehöjden skjuts fram till 2020 sedan ändringar skett i planhandlingarna.
Trafikverket fick ändra om i planhandlingarna för bygget av rondell i Ölsta/Steningehöjden som är en olycksdrabbad korsning i kommunen. Rondellen skulle enligt besked i vintras ha börjat byggas redan i år, men nu har Trafikverket flyttat fram byggstart till 2020, detta för att en del av rondellen skulle byggas på kommunal och enskild mark, något som måste lösas med kommunen och markägaren innan man kan starta.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.
Nyheter Under lördagen fick tusentals invånare i kommunen ett VMA-SMS (Viktigt Meddelande till Allmänheten) med en uppmaning att undvika att ge sig ut på vägarna. Anledningen var en omfattande trafikolycka på E18 vid Bålsta, där flera fordon var inblandade.