Bygget av nya piren pausasFoto: Pressbild

Bygget av ny pir och bagagesystem pausas

Swedavia pausar utbyggnaden av Arlanda för ny pir och bagagesystem.

Som en direkt konsekvens av coronapandemins effekter på flygbranschen och Arlanda har Swedavia fattat beslut om att pausa bygget av en ny pir och ett nytt bagagesystem. Resandet minskade drastiskt på Swedavias samtliga flygplatser mellan januari-mars i år.
– För Swedavia och våra flygbolagskunder, hyresgäster och en mängd andra aktörer på och omkring våra flygplatser har stora delar av marknaden och intäkterna hastigt och drastiskt försvunnit. Vi har därför genomfört en mängd åtgärder för att anpassa Swedavias verksamhet till ett minimum, samtidigt som vi säkerställer att vi står redo att hjälpa till att få igång svensk ekonomi och säkra framtida konkurrenskraft igen när det väl vänder, säger Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef på Swedavia.

Swedavia har även kortidspermitterat ca 2100 anställda och infört stopp för nya rekryteringar, investeringsbeslut och konsultlösningar. Man kommer också att se över den befintliga investeringsportföljen. Nya Pir G skulle ligga i anslutning till Terminal 5 och likaså det nya bagagehanteringssystemet.

märsta.nu har tidigare i veckan rapporterat om att Swedavia gett hyresrabatter till sina hyresgäster i samband med pandemin.
– Vi är många, tätt sammankopplade aktörer som alla är betydelsefulla för att flygbranschens ekosystem ska fungera och jag känner stor sympati för alla de näringsidkare på och omkring våra flygplatser som just nu kämpar för sin verksamhets överlevnad, fortsätter Jonas Abrahamsson, VD och koncernchef.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening