Det råder byggboom i länet och Sigtuna kommun har svarat för 211 lägenheter samt 65 småbostadshus under 2015 enligt Statistiska Centralbyrån
37500 lägenheter byggdes i Sverige under 2015, var tredje i Stockholms län. Flera av länets 26 kommuner noterar byggrekord, Sigtuna som haft en förhållandevis lägre byggtakt än vanligt jämfört med åren 2008-2012 då man byggde explosionsartat. För 2014 byggdes det i Sigtuna kommun 167 lägenheter och småhus och för 2015 276 bostäder totalt. Flera projekt är under genomförande i kommunen och 2016-2017 lär siffrorna för Sigtuna kommun åter hamna i länstopp.
Just nu är det Stockholm som är etta med 4926 bostäder följt av Haninge (891), Järfälla (831), Sundbyberg (565) och Nacka (448). Grannkommunen Väsby smyger in bakom med 388 bostäder, en kraftig ökning jämfört med året innan då Väsby ”bara” levererade 109 bostäder. Minst i länet bygger Danderyd med 12, därefter Vaxholm (37) och Ekerö (38).
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.