Foto: Jamshid Jamshidi

Budgeten: (S) satsar på skola och återinförd Nolltaxa

Idag debatteras budgeten i fullmäktige. I Socialdemokraternas skuggbudget blir det 44 nyanställningar i skolan samt återinförd Nolltaxa enligt ett pressmeddelande .

Förra veckan rapporterade märsta.nu om kommunledningens budget som väntas ge 49 miljoner kronor till skolan. Under onsdagen ska budgeten debatteras i fullmäktige. Socialdemokraterna har tagit fram en skuggbudget som sannolikt inte går igenom eftersom det finns en enig kommunledning med majoritet.

Skuggbudgeten ger skolan 86 miljoner kronor, nästan dubbelt så mycket än den borgerliga kommunledningens. Pengar som ska gå till nyanställningar av lärare, fritidspedagoger, förskolelärare och barnskötare. Man ger också mer till äldreomsorgen där de borgerliga avser privatisera hemtjänsten.

Utöver det blir det mer pengar till Kultur och fritids samt att nolltaxan återinförs.
-Ja, vi satsar tveklöst mest på skolan och äldreomsorgen. Vi lägger in dubbelt så mycket pengar som den moderatledda kommunledningen. Vi prioriterar alltid de invånare som behöver mest, nämligen våra barn och våra äldre, säger Gun Eriksson, (S) oppositionsråd.

Här kan du följa budgetdebatten live

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening