Gill Brodin och Rune HolmbergFoto: Centerpartiet

Brodin och Holmberg leder (C) in i valet

Gill Brodin toppar Centerpartiets lista till fullmäktige följt av Jennifer Grede och Petra Ullenius.

I samband med Centerpartiets årsmöte i januari valdes Rune Holmberg till ordförande samt att kandidaterna till fullmäktige bestämdes. Gill Brodin, idag gruppledare, är etta på listan följd av Jennifer Grede och Petra Ullenius. Förre Liberalen Dragan Perkovic med drygt 100 personröster vid valet 2014 är numer centerpartist och 13:e på listan, veteranen Bosse Andersson är på plats 15. Noterbart är att även Kvinnojouren Sigtunas ordförande Marie Unander-Scharin nu engagerar sig politiskt och är på plats 7.

Bosse fokuserar på landstinget
Bosse Andersson är etta på landstingslistan nordväst och kandiderar därmed för en ny mandatperiod. Bosse konstaterade i samband med årsmötet att det är kul att vara centerpartist nu. Nyvalde ordföranden Rune Holmberg känner sig glad och hedrat över att leda partiet under kommande år:
– Gill och jag känner varandra väl och samarbetar bra, vi ser båda fram emot att föra en närodlat politik där människor kan påverka sin vardag och där jobben kan väl fram i de små företagen. En av de viktigaste frågorna vi drivit över tid är vikten av att öka andelen närodlad mat, det arbetet kommer vi att fortsätta med, säger Holmberg i ett pressmeddelande.

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening