Brobygget i Valsta sporthallFoto: Pressbild

Brobygget har öppet hela påsklovet

Under påsklovet kommer Sigtuna kommun att hålla igång aktiviteter för barn och unga: - Alla firar ju inte påsk så för många barn- och ungdomar är den veckan precis som en vanlig vecka förutom att skolan är stängd och det är lov. Dessutom jobbar många föräldrar även på röda dagar så då fyller det en ännu större funktion att vi kan erbjuda någonstans att ta vägen. Vi erbjuder också mellanmål till alla besökare på loven, berättar Monica Fries, föreningskonsulent i Sigtuna kommun.

Redan på långfredagen drar aktiviteterna igång för ungdomar i kommunen. Brobygget by Night finns i Vikingahallen från 20.00 på fredagen och Påskafton. Brobygget har en trogen skara besökare på mellan 35-50 ungdomar för både drop-in-sport eller bara hänga.

På dagtid under påsklovet är det Brobygget – Sportis i Valsta eller Ekilla på dagtid för alla upp till 13 år. Brobygget Sportis startar också redan på långfredagen och har öppet lovets alla dagar, inklusive påskhelgen.

Andra aktiviteter som finns är Sigtuna Museum & Art, Sigtuna Funkis och Fritidsgårdarna. Fritidsbanken kommer hålla extraöppet under lovet för alla som vill långa till sport och aktiviteter. En nyhet för i år är att kommunens nyanställda Stadsdelsmammor kommer ta sig till Biokällan för att se filmen ”Jag är Zlatan”. I Forum kan man också få en clown- och cirkusföreställning om sopor.

EXTRA

Väsby och Sigtuna bildar kommun -Flyttar S:t pers ruin till Rosersberg

Nyheter Sigtuna och Väsby planerar att slå ihop sina kommuner till en enda storkommun och skapa ett nav i Rosersberg. Bland annat planeras flytt av S:t Pers ruin till Rosersberg. Ett förslag som hotar samarbetet i kommunledningen: - Vi kommer lämna med omedelbar verkan om Mattias Askerson och Moderaterna går vidare med detta, dundrar Lasse Björling i Samling för Sigtuna.

Skyddsrummen i Sigtuna – så ser läget ut

Nyheter Trots ökat intresse för skyddsrum har inga nya byggts i Sverige sedan 2003, och beståndet har minskat något de senaste åren. I Sigtuna finns idag 270 skyddsrum med plats för cirka 37 200 personer, vilket täcker 70 procent av befolkningen – en högre andel än riksgenomsnittet på 64 procent.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening