Brandkåren uppmärksammar privatpersoner för Rådigt ingripande
På lördag kommer två privatpersoner i Sigtuna att uppmärksammas av Brandkåren Attunda för att de ingrep i samband med bränder.
Carl Farberger samt Kerstin Vinje, Christofer Järn och Erika Åkerfeldt kommer att få Brandkåren Attundas pris för Rådigt Ingripande för sina insatser i somras.
Carl Farberger var den som upptäckte att Klockstapeln brann i somras och försökte släcka elden med sin släckare för att förhindra spridning innan brandåren anlände. Varken Carl eller brandkåren kunde dock göra så mycket mer åt saken då Klockstapeln dessvärre brann ner till grunden.
Kerstin Vinje, Christofer Järn och Erika Åkerfeldt får priset för att de upptäckte en brand på en balkong 8:e juli på Borgmästarvägen. Samtliga kommer nu att få blommor och diplom av Brandkåren på lördag.
Blåljus Förra veckan anmäldes 137 brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 49 brott som ska ha hänt under just vecka 7, medan resten handlar om tidigare händelser.
Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.
Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.
Nyheter Sigtuna kommun planerar för en ny stadsdel öster om stationen i Märsta. Nu inleds en medborgardialog för att få in synpunkter från kommuninvånare.
Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.