Brandkår larmades först till en brand vid Sigtuna tennishall klockan 12.30. Det handlade om ca 40-50 kvadratmeter enligt brandkåren. Vid 13-tiden kom nytt larm. Denna gång till Norrsundavägen i Rosersberg där det brann i en blomrabatt. Den hanterades snabbt av brandkår. Det råder även fortsatt eldningsförbud och det är mycket torrt i skog och mark.
Blåljus Flera tonåringar var inblandade i ett mindre bråk i Steningehöjden natten mot måndag. Polisen kallades till platsen, men inga skador rapporterades och inget brott misstänks.
Blåljus En större polisinsats pågick i Rosersberg under kvällen sedan maskerade personer sprungit in på ett företagsområde med vad som såg ut att vara vapen.
Blåljus En taxiresa mellan Stockholm och Arlanda resulterade nyligen i ett polisingripande efter att en turist ifrågasatt det begärda priset på 2 000 kronor.
Blåljus Inför Djurgårdens match mot Rapid Wien anlände bortalagets supportrar till Arlanda, några hade med sig tandskydd varpå polis valde att avvisa dem från landet.
Blåljus Tidigt på morgonen den 8 april grep polisen en man på Arlanda flygplats. Han misstänks för att ha haft narkotika i kroppen och för att ha burit en kniv, vilket är förbjudet.
Blåljus Under söndagskvällen larmades räddningstjänst och polis till en kraftig brand i ett sophus på Magnegatan i Valsta. Larmet kom in strax efter klockan 18.30, och när räddningsstyrkorna anlände var lågorna redan höga.
Blåljus En man stoppades av polisen på Arlanda under tisdagsförmiddagen när han skulle resa utomlands. Vid kontrollen hittade polisen 7000 amerikanska dollar i mannens ficka.