Branden intill E4an i höjd med Måby
Måby gård
Stort område som brinner vid Måby gård
Branden i Odensala

Storbrand intill E4:an

Två omfattande markbränder blossade upp under dagen, vid E4:an brann ett område stort som tre fotbollsplaner enligt Storstockholms Räddningscentral.

Det brann först i Odensala vid 12-tiden på måndagen. En brand som var ca 4000 kvadratmeter och det fanns även spridningsrisk till byggnad. När brandkår hanterat den kom nytt larm om brand vid Måby gård. Även den branden är omfattande och syns från E4:an. Enligt uppgift ska det vara en brand som är närmare 20000 kvadratmeter, ca tre fotbollsplaner. Vid 14.45 var beskedet att branden är under kontroll och att man håller på att avveckla insatsen.

Uppdaterad 14.45

sportlov

Så blir sportlovet i kommunen

Ung & Student Vecka 9 är det dags för sportlov i Sigtuna kommun, och det bjuds på ett brett utbud av kostnadsfria aktiviteter för barn och unga upp till 19 år. Oavsett om du gillar sport, kultur, äventyr eller bara vill ha kul med vänner, finns det något för alla.

Malm Kelfve ryter till om busstrafiken

Politik Varslet av 750 anställda på bussbolaget Nobina i Södertörn har blivit en het politisk fråga i Region Stockholm. Nu riktar sigtunapolitikern tillika gruppledare i Trafiknämnden, Anna Malm Kelfve, kritik mot hanteringen av kollektivtrafiken.

mottagningscenter i kommunen

Kritik mot planer på mottagningscenter

Nyheter Migrationsverket planerar för mottagningcenter på några platser i landet, bland annat i Sigtuna. Nu är kommunen kritiska till att ett center ska placeras här.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening